Zvuči nevjerojatno, ako ne i apsurdno, ali čini se da je lanac kockarnica MGM Mirage odlučan u borbi protiv pušenja svojih zaposlenika. Prema pisanju portala Workforce.com MGM Mirage je u svojih 11 kockarnica širom Las Vegasa uveo programe za prestanak pušenja, kao što su besplatni telefonski savjeti, brošure, besplatni anti-nikotinski flasteri i žvakaće gume te tablete protiv nepušenja.
Njihova inicijativa za zaštitom zaposlenika od pušenja, pa čak i onog pasivnog, ide tako daleko, da su odlučili uvesti sisteme koji stvaraju zračne zavjese između igrača koji puše i zaposlenika za raznim kockarskim stolovima. Već su zabranili pušenje u prostorima gdje se poslužuje hrana. Direktor MGM Mirageovog «wellness» programa rekao je kako još nemaju statističke podatke o efikasnosti svojih anti-pušačkih programa pod nazivom «Vrijeme je da se trgnete!» koji su stupili na snagu u siječnju ove godine. No, čini se kako su odlučni da stopu pušenja od 22% među gotovo 67.000 svojih zaposlenika smanje na ispod 10%.
U program koji traje godinu ili dvije dana mogu se uključiti i žene te odrasla djeca zaposlenika kockarnica, a na meti su prije svega menadžerske strukture, koje bi svojim primjerom nepušenja trebale djelovati i na ostale zaposlenike. Program nepušenja je dio strategije promicanja «wellnessa» među zaposlenicima i uključuje godišnje sistematske preglede, besplatne mamografske preglede, jednodnevne besplatne «wellness» tretmane za zaposlenike. U zemlji u kojoj su zdravstvene usluge izuzetno skupe, osobito ako ste na minimalcu, kockarnice su shvatile kako je ulaganje u zdravlje svojih zaposlenika profitabilno i za njih, te da se jedan skupocjeni «wellness» godišnje itekako pozitivno ogleda i na motivaciju za rad.
Svima onima koji su neko vrijeme boravili u SAD-u poznata je činjenica koliko su Amerikanci osjetljivi na probleme pušenja. S pravom, možemo konstatirati, zbog svih posljedica koje ova ovisnost ima na zdravlje ljudi. No, nas je interesiralo kakva je situacija sa ovisnošću o kockanju, i vjerujte da smo se jako pomučili kako bi pronašli bilo kakve relevantne statističke podatke.
Čini se kako se studije o utjecaju kockanja u SAD-u rade u prosjeku svakih 25 godina, što čudi s obzirom da je to poslovanje koje se je, prema pisanju profesora Williama Edingtona sa Sveučilišta u Nevadi, razvilo u poslovanje koje donosi više od 50 milijardi dolara zarade godišnje. (1970-tih godina zarada od kockanja iznosila je «samo» 450 milijuna dolara). Prema studiji Komisije za nacionalni utjecaj kockanja u periodu od 1976 do 1997 godine prihodi od svih legalnih oblika klađenja (uključujući i igre na sreću) i kockanja narasli su za 1600% a gotovo 80% stanovnika SAD-a je barem jednom u životu sudjelovalo u nekom obliku klađenja ili kockanja. Gotovo 30% turističkih prihoda od takozvanog destinacijskog turizma (kruzeri, tematski parkovi, koncerti i sl.) je 1997. godine uloženo u posjetu nekoj od kockarskih destinacija, što je iznosilo oko 30 milijardi dolara. Kockanje je bilo treća najvažnija aktivnost koju su Amerikanci radili u slobodno vrijeme, iza gledanja filmova i čitanja raznih publikacija.
Prema drugim studijama gotovo 2,5 milijuna ljudi pate od patološke ovisnosti o kockanju uz još 3 milijuna koji imaju problema sa ovisnošću o kocki. Prema studiji američkog Ministarstva pravosuđa, više od 30% patoloških kockara iz Las Vegasa i Des Moinesa je počinilo neki oblik pljačke uglavnom da bi platili dugove ili nastavili sa kockanjem, što je gotovo dvostruko više od onih takozvanih niskorizičnih kockara. Naravno, sektor kockanja pruža zaposlenje mnogim ljudima, no negativni društveni utjecaji ogledaju se i u problemima kao što su osobni bankroti (tradicionalni ekonomisti nazvali bi to transferom novaca umjesto društvenim problemom!), porastu obiteljskog nasilja ali i ostalih ovisnosti kao što su ovisnost o alkoholu i drogi. Naš narod je to davno uobličio u poslovicu «Kad nekome smrkne drugome svane».
Iako je hvalevrijedna inicijativa MGM Miragea u promicanju wellnessa među svojim zaposlenicima, postavlja se isto takvo pitanje – što je sa «wellnessom» ili u hrvatskom prijevodu dobrobiti Las Vegasa?